Karel Klapálek – hrdina i mukl
Přednáška o Karlu Klapálkovi s bonusem
V letošním roce si připomínáme 80 let od skončení 2. světové války. Městská knihovna Holešov a holešovský Vlastivědný kroužek si toto výročí připomenuli přednáškou Mgr. Evžena Petříka "Karel Klapálek – hrdina i mukl", která proběhla v úterý 8. dubna 2025. Evžen Petřík je nejen středoškolský pedagog, člen Československé obce legionářské, příslušník aktivních záloh při KVV Zlín, nositel Ceny města Kroměříže pro osobnost, ale také skvělý vypravěč a znalec vojenských dějin. Přítomné posluchače provedl životem armádního generála Karla Klapálka (1893-1984), a to především jeho vojenskou kariérou. Karel Klapálek byl v období 1. světové války v roce 1915 mobilizován a odeslán na ruskou frontu. Byl členem československých legií v Rusku, vyznamenal se v bitvě u Zborova. Do vlasti se vrátil v roce 1920 a stal se vojákem z povolání. V období druhé světové války bojoval v řadách spojeneckých vojsk v severní Africe, pod jeho velením se podařilo ubránit Tobruk. Po skončení bojů v této oblasti a působení ve Velké Británii se dobrovolně přihlásil k československé jednotce působící v SSSR. Účastnil se karpatsko-dukelské operace a od dubna 1945 velel 1. československému armádnímu sboru. Po skončení války zůstal u armády, ale v roce 1951 byl poslán do penze a po procesu s Rudolfem Slánským v následujícím roce uvězněn ve Valdicích. Byl degradován, zbaven majetku a občanských práv a odsouzen. Propuštěn byl v roce 1956 a v roce 1968 rehabilitován.
Kdo by si chtěl o generálu Karlu Klapálkovi, člověku, který se vyznačoval energickým a rozhodným velením, přečíst více, může si v naší knihovně vypůjčit jeho knihu "Ozvěny bojů", kde zaznamenal své vzpomínky z druhé světové války. V roce 1988 pak vyšel životní příběh armádního generála Karla Klapálka "Muž, který velel mužům" autorů Pavla a Zdeňka Hrabicových a z roku 2008 pochází kniha autora Františka Emmerta "Češi u Tobruku", s podtitulem "Skutečné příběhy – vzpomínky československých vojáků, kteří za druhé světové války sloužili v 11. pěším praporu na Blízkém východě, s historickým komentářem a popisem bitvy u Tobruku".
A na závěr skvělé přednášky čekalo ještě na posluchače milé překvapení, a to jízda anglickým Austinem 8, vyrobeným v roce 1939. Mgr. Evžen Petřík totiž tímto vojenským veteránem přijel až z Kroměříže a byl ochotný zájemce z řad návštěvníků besedy svézt tímto unikátním vozidlem. Děkujeme za nevšední zážitek a skvělou tečku za přednáškou.
Za MěK I.Železná

