Zdravotní péče o raněné vojáky napoleonských bitev na území Moravy

24.06.2025

Napoleonské války zasáhly i Holešov.

V letošním roce si připomínáme 220. výročí "Bitvy tří císařů" u Slavkova, ve které Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Bitva patřila k nejkrvavějším v naší historii, padlo v ní na 60 000 vojáků. Městská knihovna v Holešově, ve spolupráci s holešovským Vlastivědným kroužkem, si toto výročí připomněla přednáškou doc. PhDr. Ladislavy Horáčkové, Ph.D. v úterý 24. června 2025. A téma přednášky? "Zdravotní péče o raněné vojáky napoleonských bitev na území Moravy". Docentka Ladislava Horáčková působí v Oddělení lékařské antropologie a klinické anatomie, Anatomického ústavu lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a se svými kolegyněmi se věnuje problematice zdravotní péče o raněné vojáky počátkem 19. století.

Úvod její přednášky patřil historii napoleonských válek, probíhajících v letech 1803 až 1815. Seznámila své posluchače s významnými představiteli těchto konfliktů, ale hlavním obsahem přednášky bylo uvedení do problematiky zdravotní péče o raněné vojáky. Paní docentka své poznatky, získané studiem patologických změn na kosterních pozůstatcích vojáků padlých během napoleonských válek na Moravě, doplnila bohatým obrazovým materiálem. Lékařská péče byla v té době velmi primitivní, velký rozdíl byl také u armád jednotlivých zemí. Převládala střelná poranění, sečné a bodné rány, těžké zlomeniny. Úmrtnost byla velmi vysoká, a to především kvůli infekcím, nedostatečné hygieně a chybějící účinné anestezii. Většina chirurgických zákroků, např. amputace, byla prováděna za plného vědomí raněného. Lékařský personál byl nedostačující, ranění leželi v provizorních zařízeních, která byla přeplněná a hygienicky nevhodná. Mezi lékaři patřil k největším průkopníkům francouzský chirurg Dominique Jean Larrey, lékař Napoleona, který je považován za otce moderní vojenské medicíny.

Po "Bitvě tří císařů" byli ranění vojáci odvezeni do polních lazaretů na Moravě, včetně Holešova. Zde byli umístěni do kasáren pluku holešovských myslivců a na radnici. Přibližně tisíc zemřelých vojáků různých národností bylo pak pohřbeno ve společném hrobě, který se nachází v dnešním Americkém parku. V roce 1905 zde byl postaven kamenný pomník v podobě vysokého obelisku.

Docentce Ladislavě Horáčkové, rodačce z Hulína, která se mimo jiné zúčastnila i mezinárodních antropologických výzkumů v Egyptě a za tuto práci byla oceněna Medailí dr. Aleše Hrdličky, děkujeme za skvělou přednášku a těšíme se, že se s ní opět v Holešově setkáme.

Za MěK I. Železná

Foto Jan Machala

úterý 24. 6. 2025, 17 hod.
studovna Městské knihovny Holešov
vstupné: 50,- KčV letech 1803 až 1815 proběhla série válečných konfliktů označované jako Napoleonské války. Mezi nejznámější bitvy z tohoto období patří bitva u Slavkova, která proběhla 2. prosince 1805. V každé válce je mnoho mrtvých, ale i raněných. Známe jména velitelů, víme, kdo bitvu vyhrál. Méně známá je však problematika zdravotní péče o raněné vojáky počátkem 19. století nás. Této otázce se věnuje Ladislava Horáčková, Lenka Vargová a Kateřina Vymazalová z Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.Přednášející: doc. RNDr. Ladislava Horáčková, Ph.D., Oddělení lékařské antropologie a klinické anatomie, Anatomický ústav Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně