Méně známé barokní zahrady André Le Notre

24.11.2022

Další z přednášek, kterou uspořádala Městská knihovna v Holešově společně s Městským muzeem a Vlastivědným kroužkem, byla zaměřena na "Méně známé barokní zahrady André Le Nôtre – jejich využití a prezentace" a proběhla 24. listopadu 2022 ve studovně knihovny. Skvělou průvodkyní slovem i obrazem byla opět Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., vedoucí Metodického centra zahradní kultury při NPÚ ÚOP v Kroměříži. Se svými přáteli navštívila v květnu letošního roku tři zahrady nedaleko Paříže, jejichž autorem byl významný francouzský architekt André Le Nôtre (1613-1700), který od roku 1661 až do své smrti působil u krále Ludvíka XIV. Projektoval nejen známé zahrady ve Versailles, ale i mnohé další.

Ve své době se staly francouzské barokní zahrady, navržené tímto géniem, místem reprezentace. Jejich hlavním znakem je dodržování dokonalého geometrického řádu, přesnosti a symetrického uspořádání. Záhony, keře i stromy vytvářejí složité ornamenty, keře jsou sestříhávány do různých tvarů. Nezbytnou součástí zahrad jsou pak velké vodní plochy, fontány a kašny. Ing. Lenka Křesadlová svým bohatým obrazovým materiálem představila zahradu zámku Marly, zámecké parky Saint-Claud a v Sceaux. Ukázala, jak parky a zahrady vypadaly nejen v době svého vzniku, ale především jejich současnou podobu a využití. A těm návštěvníkům přednášky, kteří by zahrady v budoucnu navštívili, doporučila, odkud je z jejich míst nejhezčí pohled na Paříž a také odkázala na YouTube, kde existují reportáže, které byly natočeny přímo v těchto zahradách. Na závěr jejího zajímavého vyprávění byl vznesen dotaz na britský film "Králova zahradnice", ve kterém hlavní hrdinka, zahradnice Sabine De Barra je povolána do Versailles, aby králi Ludvíku XIV. vytvořila zahradu nevídané krásy. Příběh je vymyšlený, ale určitě stojí za zhlédnutí.

MKS Holešov – Městská knihovna & Městské muzeum a Vlastivědný kroužek Holešov srdečně zvou na přednášku

Méně známé barokní zahrady André Le Notre – jejich využití a prezentace

Přednáší Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., vedoucí Metodického centra zahradní kultury, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži.

Čtvrtek 24. listopadu 2022, 17.00 hodin

Studovna Městské knihovny Holešov. Vstupné 25,- Kč